Sanktuarium shinto w Ise

by Ewcyna


Dwa dni jazdy w pięknych okolicznościach przyrody (jak zwykle – te górki, dołki, rzeczki i przełęcze) i dotarłam do Ise. Tu dla odmiany znajdują się najważniejsze świątynie shinto. Totsuke, nauczycielka angielskiego, którą spotkalyśmy z Zochą na początku podróży powiedziała, że dopiero w Ise można zrozumieć głębię shintoizmu.
Świątynie w Ise to najwspanialsze sanktuarium w Japonii i duchowa mekka Japończyków. To ponad 120 świątyń istniejących od .. około 2000 lat! Najważniejsze z nich to Geku i Naiku, świątynia zewnętrzna i wewnętrzna. Naiku poświęcone jest bóstwu Amaterasu Omikami, które nadzoruje pokój i harmonię na świecie i jest jednocześnie bóstwem rodziny cesarskiej. Inne, mniejsze świątynie poświęcone sa m.in. bóstwom jedzenia, klimatu, przemysłu etc. , znajdują się tez tu inne zabudowania np. kuchnia gdzie przygotowuje się święte jedzenie dla bóstw etc. Odprawia się tu dziennie dziesiątki rytuałów.
Same w sobie najważniejsze świątynie Geku i Naiku są ukryte za wysokim ogrodzeniem i widać tylko ich dachy. To przykład architektury przedbuddyjskiej, a mi świątynie przypominały drewniane chałupy kryte strzechą. Niesamowite jest jednak również to, że świątynie oraz wszelkie zabudowania, mosty, bramy torii etc. Są odbudowywane co 20 lat i właśnie w tym roku, WŁAŚNIE W TYM ROKU w pażdzierniku przypada ta uroczystość! Nowe świątynie były trochę widoczne, choć skrzętnie skrywane za parkanami i muszę powiedzieć, że udzielił mi się ten nastrój wyczekiwania, nowości i zmiany.
A udzielił mi się pewnie też dlatego, że dzieliłam go z tysiącami, dziesiątkami tysięcy Japończyków. Trzeba było dużo szczęścia, żeby trafić do Ise słoneczną sobotę tzw. Złotego Tygodnia.. tłumy były nieprzebrane. Czułam się po raz pierwszy w tej podróży jak na ulicach Tokio. Do każdej ze świątyń stała kilometrowa kolejka i każdy chciał się pokłonić bóstwu. No i byłam tam jedyną bladą twarzą.
I wszystko to współistnieje w hipercywilizowanej, nowoczesnej Japonii…

You may also like

Leave a Reply