Podróż pociągiem we Włoszech – przewóz roweru. Praktyczny przewodnik

Practical guide

by Ewcyna

Planujesz podróż rowerową we Włoszech i zastanawiasz się, jak przewieźć rower pociągiem? Też byłam w podobnej sytuacji.

Mieszkam we Włoszech przez kilka miesięcy w roku, przejechałam wiele tras rowerem i z rowerem, odkrywając mniej i bardziej znane zakątki tego pięknego kraju. Teraz, bogatsza o bezcenne doświadczenia i zgromadzoną wiedzę, przekazuję garść praktycznych porad – oto kompleksowy przewodnik po podróżowaniu z rowerem pociągami po Włoszech. W tym artykule znajdziesz informacje o pociągach, które są przystosowane do przewozu rowerów, orientacyjne koszty takiej podróży oraz szereg praktycznych wskazówek, które pomogą Ci sprawnie zaplanować podróż.

Odkrywaj Włochy na rowerze. To niesamowity kraj.

Najpierw dobra wiadomość:
We Włoszech MOŻNA przewozić rowery pociągiem

Włoska sieć kolejowa oferuje różne opcje dla podróżujących z rowerami, od szybkich pociągów po regionalne linie kolejowe, każda z nich ma swoje specyficzne wymogi i możliwości.

A teraz szczegóły:

Rodzaje pociągów we Włoszech

– regionalne (regionale, symbol RG)

– regionalne szybkie (regionale veloce, symbol RV  – nie zatrzymuje się na wszystkich stacjach)

– Intercity – pomiędzy regionami na długich dystansach (odpowiednik Intercity w Polsce)

 – Freccia (np. Frecciarossa, Freciabianca) – superszybkie, odpowiednik Pendolino

Przewóz rowerów w pociągach we Włoszech dozwolony jest w pierwszych trzech – tj. regionalnych, regionalnych szybkich i Intercity (obowiązkowa rezerwacja).

Dodam, że we Włoszech oprócz krajowego przewoźnika Trenitalia są jeszcze lokalni np. w Lombardii, Apulii. Każdy ma swoje zasady (yeah, skad my to znamy…).

pociąg regionalny niskopodłogowy

Nie ma możliwości przewozu ZŁOŻONEGO roweru w najszybszych pociągach zwanych tutaj Freccia (Frecciarossa, Frecciabianca) czyli odpowiednik polskiego Pendolino ani w Intercity nocnych. Oczywiście można się pobawić w składanie roweru w torbę, żeby nie przypominał roweru, tylko bagaż, etc, – kiedyś tak zresztą przewiozłam rower na trasie Sycylia – Rzym i z powrotem, ale miałam inny rower.. no jest to utrudnienie. 

Przewóz rowerów we Włoszech pociągami regionalnymi

Podobnie jak w Polsce, przewóz rowerów jest dozwolony w WIĘKSZOŚCI pociągów regionalnych (zazwyczaj bez rezerwacji).

Oto link do podstrony na www przewoźnika krajowego we Włoszech czyli Trenitalia (odpowiednik PKP) na której można znaleźć zasady. I być może na tym można by poprzestać, jest jednak wiele niuansów.

Pociąg regionalny i rower to najbardziej pewny wybór, ale może zawieść w sezonie bądź w weekendy, kiedy jest dużo chętnych. Zacytuję przepisy za stroną www Trenitalia:

…”W pociągach regionalnych oznaczonych specjalnym symbolem i ograniczonych do dostępnych miejsc każdy pasażer może zabrać zmontowany rower, wykupując dodatkowy bilet na rower, który obowiązuje do godziny 23:59 w dniu wskazanym na bilecie lub alternatywnie na innym bilecie jednorazowym drugiej klasy.

Obsługa pociągu może nie zezwalać pasażerom na wnoszenie rowerów do pociągu w przypadku, gdy transport roweru zostanie uznany za szkodliwy dla obsługi pociągu..”.

Duża część pociągów regionalnych to składy niskopodłogowe, część jednak (najczęściej Regionale Veloce) to niezbyt nowe składy, gdzie przedział dla rowerów jest na końcu składu i należy wejść po schodkach („brawo”). Należy też uważać, ponieważ w niektórych pociągach regionalnych oficjalnie nie ma możliwości przewozu rowerów – są to zwykle bardzo stare pociągi (pociągi dwuwagonowe z napędem diesla) na bardzo lokalnych liniach.

W wielu pociagach są schody – czy do wejścia, czy do przedziału rowerowego (…)

I teraz tylko po schodkach…

Tu uwaga oparta na moim obecnym doświadczeniu – właśnie takie wiekowe, i co tu dużo mówić okropne składy jeżdżą teraz na trasie z której czasem korzystam tj. Chianciano Terme – Siena oraz Grosseto – Siena w centralnej części Toskanii. Nigdy nie odmówiono mi przewozu, konduktor zupełnie nie reagował, ale znajomi Włosi mówili o przypadkach, kiedy zabroniono m wsiąść (region Veneto). Nie ma tam żadnej przestrzeni na bagaż, nie mówiąc już o przestrzeni na rower, do pociągu wchodzi się po schodach i samo wniesienie pustego roweru to dla mnie wyzwanie – jest tak wysoko, że zawsze muszę prosić o pomoc. Najczęściej muszę tkwić w przedsionku, choć jak pociąg jest pusty (zimą w weekend) to wprowadzałam do przedziału.

train Asciano
pociąg, którym najczęściej jeżdżę w centralnej Toskanii. Koszmar.

Znajoma dała mi znać, że niedawno odmówiono je przewozu roweru podobnym pociągiem w regionie Veneto.

Ciekawostka: istnieje możliwość zakupu biletu 3 (29 EUR) bądź 5 dniowego (49 EUR), który upoważnia do NIEOGRANICZONEJ LICZBY PRZEJAZDÓW pociągami regionalnymi na terenie całych Włoch (z niewielkimi wyjątkami). 

Italia in tour promo

To bardzo okazyjna cena i choć pewnie mała jest szansa, by ktoś z was planował tak obszerne jeżdzenie pociągami ja skorzystałam z tej promocji dwukrotnie (w tym raz z uwagi na promocję Black Friday za połowę ceny tj. 14,50 EUR) i przejechałam przez całe Włochy w drodze z Trieste, przy granicy z Chorwacją, aż na sam koniec obcasa czyli do Lecce w Apulii. Jechałam 1,5 dnia. Bardzo mi się to opłaciło i było super wygodne, bo mogłam wsiąść/wysiąść wedle uznania.

Niestety, spotkała mnie też niemiła i niespodziewana niespodzianka – pociąg regionalny szybki z Rzymu do Florencji, którym kilkakrotnie wcześniej w 2019 r. bez problemu jeździłam z rowerem z powodu pandemii (???!!@) ma odczepiony wagon do przewozu rowerów i już na stacji w Rzymie (przy okazji okazało się, że nie odjeżdża ze stacji głównej tj. Roma Termini jak kiedyś) okazało się, że nie mogę jechać. Musiałam tego dnia dotrzeć do Toskanii (1,5 h pociągiem) i zaryzykowałam – kupiłam w automacie bilet bez biletu na rower i po prostu wsiadłam do pociągu. Był poniedziałek, pociąg był niemal zupełnie pusty – konduktor nie był szczęśliwy, jak mnie zobaczył, ale coś tam bąknął i poszedł, nawet nie sprawdziwszy mi biletu.

PS. Co to za uzależnienie – pandemia – nie przewozimy rowerów??? Co za absurd

Przewóz roweru we Włoszech pociągami INTERCITY

pociag Intecity

Moje ulubione na długich trasach! To było bardzo miłe zaskoczenie AD 2021/2022. Kiedy byłam we Włoszech 3 lata temu nie było możliwości przewozu roweru szybkimi pociągami. Teraz pociągi Intercity wyposażono w osobny nowoczesny wagon, gdzie w jego części jest miejsce na 6 rowerów (haki) i sporo miejsca na bagaż. Zawsze jest to wagon nr 3 i warto zarezerwować sobie tam miejsce kupując bilet – system nei robi tego automatycznie, jak w polskich IC.

Bilet na rower NALEŻY REZERWOWAĆ przy kupnie (jak? przewodnik pod koniec wpisu). 

Niestety, podobnie jak w  Polsce oznacza to, że bilety zwłaszcza w sezonie mogą być wyprzedane i trzeba je kupić z wyprzedzeniem.

przedział rowerowy w pociągu Intercity we Wloszech – elegancko!
Intercity train Italy bicycle

Ja jechałam tego typu pociągiem kilka razy, na długich trasach (ponad 6h) np. Taranto w Apulii, na samym południu kraju do Rzymu. Jechałam sama w przedziale z rowerem, ale to był styczeń. Jechałam też na pólnocy z Ventimiglia do Grosseto z przesiadką w Livorno.

Jeszcze jedna uwaga odnośnie pociągów Intercity – cena biletu uzależniona jest od czasu, kiedy go kupujemy. Bilet możemy kupić dużo wcześniej (więcej niż miesiąc) i cena może być 4-5 krotnie niższa niż w tym samym dniu! Podam przykład – trasa Taranto – Rzym może kosztować od 11,90 EUR do kilkudziesięciu EUR. Znając swoje plany zdecydować się wcześniej i wykupić za 1 EUR możliwość zwrotu (możliwość pojawia się przy zakończeniu transakcji).  

Przewóz roweru we Włoszech pociągami szybkimi typu „Freccia”

Rower należy zdemontować i użyć torby o rozmiarze wymaganym do przewozu w pociągu (80 x 110 x 45 cm), niezależnie od tego, czy jest to Frecciarossa, Frecciargento, Frecciabianca.

Opłaty za przewóz roweru pociągiem we Włoszech według regionów

Standardową opłata za rower w pociągu to 3,5 EUR. Bilet jest ważny do godziny 23:59 tego samego dnia

Tu uwaga:

– w niektórych regionach, czyli: Apulia, Sycylia, Abruzzo rower można przewozić ZA DARMO (zobacz tabelkę poniżej)

– Są też regulacje regionalne, do których bardzo trudno było mi dotrzeć (standard – nikt nic nie wie).

– W Toskanii, gdzie kręcę się ostatnio najczęściej, jak się okazało – poinformował mnie uprzejmy sprzedawca na stacji kolejowej w Sienie, obowiązuje zasada, że „bilet kosztuje 3,5 EUR, ALE w godzinach 9-16.00 w tygodniu oraz w weekendy bilet kosztuje tylko 1,5 EUR i można nim jeździć cały dzień w ramach danej prowincji”. Brzmi dużo lepiej prawda? Problem w tym, że nikt inny o tym nie wiedział oraz, że automat do kupna biletów (a na większości mniejszych stacji są tylko automaty), nie daje tej opcji.  

– na północy w Lombardii (np. Mediolan, Bergamo, okolice jeziora Como), jeśli podrózuje się lokalnym przewoźnikiem Trenord, bilet kosztuje 3 € i jest ważny przez 24h. Ten bilet jest ważny tylko na podróże w obrębie regionu.

ROWER W POCIĄGU – ZASADY WEDŁUG REGIONACH WE WŁOSZECH

Włochy regiony
AbruzzoPrzewóz roweru gratis
BazylikataPrzewóz roweru gratis
BolzanoW cenie 3,50 € za dzień (można wykorzystać bezterminowo w wybranym dniu) dla posiadaczy Alto Adige Pass, rodziny Alto Adige Pass lub Euregio Family Pass Alto Adige oraz dla posiadaczy biletów okresowych dla studentów i seniorów z płatnymi funkcjami;
Dzienny bilet rowerowy o wartości 7 € dla osób podróżujących z innym biletem podróżnym lub biletem okresowym niż wymienione powyżej.
CampaniaBilet na rowery w holu 2 €; warta jest tylko jedna wycieczka w wybrany dzień. Transport rowerów jest bezpłatny w soboty i święta.
Emilia RomagnaBilet na rower 3,5 € obowiązuje w pociągach TPER w sieci FER w regionie Emilia Romagna.
LiguriaPrzewóz roweru gratis
MarchePrzewóz roweru gratis
ApuliaPrzewóz roweru gratis
SycyliaPrzewóz roweru gratis
ToskanIaBilet na rowery towarzyszące równy biletowi pełnopłatnemu II klasy, odpowiadający pierwszemu przedziałowi kilometrów (10km); może być wykorzystany na wielokrotne przejazdy w następującym okresie ważności: w dni powszednie (pn-pt) w godzinach od 9.00 do 16.00 i od 19.00 do 12.00 oraz w soboty, niedziele i święta. W pozostałych przedziałach czasowych w dniach od poniedziałku do piątku obowiązują postanowienia regulaminu Trenitalia
TrentoBilet na rower 2 €. Osoby poniżej 18 roku życia podróżujące bezpłatnie, korzystając ze zniżki na Kartę Rodzinną, mogą przewieźć rower bezpłatnie, jeśli towarzyszy im osoba dorosła posiadająca bilet rowerowy. Bezpłatny transport dla pracujących studentów i emerytów z półrocznymi i rocznymi przepustkami pozamiejskimi oraz dla posiadaczy przepustek rocznych na obszarach miejskich Trento, Rovereto i Pergine.

Ponieważ proces kupna biletu z biletem na rower online jest skomplikowany i nie intuicyjny, oto mój obrazkowy poradnik:

Zakup biletu INTERCITY we Włoszech z opcją przewozu roweru – krok po kroku

(Uwaga – wciąż dopracowuję ten rozdział wpisu).

Na koniec bonusik! To nie jest bułka z masłem. Zajęło mi trochę rozszyfrowanie tej zagadki, może komuś oszczędzi kłopotu.

Zaczynamy od strony www Trenitalia i wyszukania interesującej nas trasy. Tu dla przykładu trasa Rzym – Bolonia.

wyszukaj ineresującą Cię trasę
pojawiają się opcje – wybierasz albo regionalne, albo Intercity, czyli IC
możesz podejrzeć, czy jest tam opcja przewozu roweru. Uwaga! po prawej stronie na dole przed „Continue” jest opcja wybrani miejsc czyli „choose seats” . Chcemy!
klikasz na dany kurs i wpisujesz swoje dane (bądż zakładasz konto na stronie Trenitalia)
dopiero po wpisaniu danych na samym dole strony pokazuje się opcja dodania roweru! Dodajesz.
potwierdzasz
jeśli nie wybierzesz preselekcji miejsca wczesniej moze Ci przydzielić siedzenie w innym przedziale! Tak jak tutaj. Przedział z rowerem to wagon 3 a miejsca dało w wagonie 5.

Gdzie sprawdzić, czy dany pociąg zabiera rowery we Włoszech, jakiej aplikacji użyć?

Oczywiście jest to na stronie Trenitalia, trzeba się doklikać w opis składu, ale najbardziej sprawdza się aplikacja Trenit. Nie dość, że pokazuje połączenia i ceny, to dodaje perony i opóźnienia w czasie rzeczywistym. Wchodząc na dane połączenie pokazuje nam, czy skład ma miejsce na rowery.

To co, poradzicie sobie?

Przy okazji zapraszam do moich wpisów z Włoch (same smaczne kąski) – Apulia – dolina Itrii, Apulia – praktyczny przewodnik oraz Toskania – Val d’Orcia – najpiękniesze pejzaże Włoch oraz Toskania ziemie Dantego -region Mugello.

Puk puk!

Napisałam ten tekst z myślą o innych, może postawisz kawę?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You may also like

15 comments

Szymon - Znajkraj 28 marzec 2022 - 07:08

Fajne, dzięki 🙂

Z pociągami we Włoszech kojarzy mi się od razu Południowy Tyrol. Region ma swoje własne przedsiębiorstwo komunikacyjne, w skład którego wchodzą także pociągi. A ponieważ to północ Włoch, to może być to pierwszy region, z którym kontakt będą mieli Polacy.

I tak, warto wiedzieć że przez niemal cały Południowy Tyrol można przejechać pociągiem albo z San Candido (szlak rowerowy Drawy), albo z przełęczy Brenner (transalpejska trasa Monachium-Wenecja), a potem przez Bolzano aż do Merano (Via Claudia Augusta). Więcej – niektóre regionalne pociągi z przełęczy Brenner startują aż z Innsbrucka, więc mogą być na pewno dobrym etapem takiej łączonej podróży, o jakiej wspominasz.

Większość (albo i wszystkie) z pociągów to wygodne, nowoczesne Stadler Filrt z dużym przedziałem na rowery.

https://www.znajkraj.pl/files/styles/f/public/regionalne-pociagi-poludniowego-tyrolu-poludniowy-tyrol-2019-szymon-nitka-8469.jpg

Uściski! 🙂

Reply
Ewcyna 28 marzec 2022 - 07:29

Dzięki Szymon! W duchu liczyłam na twoje 3 grosze, bo ja akurat zupełnie nie jeździłam po tamtym regionie.
Pewne jest jedno- rodzaj pociągu i zasady na terenie Włoch nie są jednolite.
Może uda mi się Tyrol organoleptycznie obadac
Pozdrower!

Reply
chmaraa 28 marzec 2022 - 08:41

W samą porę ten post, bo akurat się wybieram na Sycylię i pewnie będę musiała kawałeczek pociągiem podjechać, ze względu na ograniczony czas. A tak przy okazji, masz może jakieś trasy do polecenia tam?

Reply
Ewcyna 29 marzec 2022 - 16:42

Hej, dobrze, że się przyda. Pamiętam, że na Sycylii kiedyś taż dwukrotnie podjeżdżałam pociągiem.
Nie podejmuję się polecenie tras, choć mieszkałam na Sycylii i byłam tam rowerowo strasznie dawno, w 2006 roku i jechałam mniej więcej dookoła. Najbardziej podobało mi się na południu, można było znaleźć mniejsze drogi i fajne plaże – choc teraz z tego co wiem są zasyfione. Mam ochotę wrócić na Sycylię, ale w góry. Obadałabym jeszcze zachód, ale jak pewnie wiesz większość ciekawych miejsc to wschód, południe i pólnoc. Północ zatłoczona.

Reply
Pavla 17 maj 2023 - 00:03

You are awesome! thank you for the info. Greetings from Slovakia

Reply
Ewcyna 20 maj 2023 - 17:41

Happy it has helped you:)

Reply
Jacek 1 marzec 2024 - 20:22

Hej, wiesz może czym różnią się te ceny za dodatek rowerowy dodawany w ostatnim kroku?
Mam pociąg łączony – najpierw jest Intercity – 580 – i tu jest jedna opcja, jasna dla mnie – BICICLETTA – Supplemento bici – 3,5 EUR.
Ale potem mam pociąg Fast Regional – 3972, i tu już są 2 opcje do wyboru:
– Supplemento bici giornaliero – Supplemento bici – za 3,5 EUR
– Supplemento bici biglietto signolo – Transporto bic – za 14,20 EUR,

Reply
Ewcyna 1 marzec 2024 - 21:30

Nie mam pojęcia o co chodzi z tym drugim.. nigdzie we Włoszech nie ma przewozu roweru za taką cenę.. A w zasadzie w tłumaczeniu i to i to bilet dzienny.
Jeśli masz wątpliwości to ten regionalny można dokupić na miejscu. Ważniejszy IC

Reply
Jacek Rudziński 1 marzec 2024 - 21:55

Dzięki wielkie. Czyli regionalny to nie jest z rezerwacją miejsca na rower, raczej uda się go kupić na miejscu? Nie tak jak na nasze Intercity że jest limit 4-6 na pociąg?

Reply
Ewcyna 1 marzec 2024 - 22:04

Jaka to trasa? Podobno bywa czasem klopot w regionalnych w weekendy. Ja się w życiu nie przejmowałam.
Jaka trasa? Choć w sumie i tak nie znam wszystkich.

Reply
Jacek Rudziński 1 marzec 2024 - 22:07

Florencja – Wenecja (najpierw jest intercity do Bolonii, potem ten Regio do Wenecji) – termin 17 maja.

Ewcyna 1 marzec 2024 - 22:12

Na marginesie masz bezpośredni IC z Florencji do Wenecji
Na pewno cena Regio to 3,5

Jacek Rudziński 1 marzec 2024 - 22:24

O widzisz, nie widziałem go bo się zafiksowałem na dwóch stacjach a nie na wszystkich 🙂
Ale i tak mi nie pasuje, musze być w Wenecji wcześniej, bo o 15:52 mam Wenecja – Wiedeń 🙁

A jak jest z opóźnieniami pociągów? Można liczyć na większą punktualność niż w PL czy jest gorzej? Jakie są Twoje doświadczenia?
Czy przesiadki planowane są możliwe? Czy jak pierwszy pociąg się opóźnia, to można poprosić o skomunikowanie z drugim, tak jak w PL (o ile drugi pociąg jest „gorszej” klasy i opóźnienie nie jest zbyt duże)?

Ewcyna 2 marzec 2024 - 06:50

Z opóźnieniami jest jak w Polsce a czasem gorzej. Czasem nie ma, czasem są. Regionalny raczej nie będzie czekał, inne nie wiem.
Ps. Jeśli masz ochotę dorzucić się do mojej puszki z kawą za pomoc to zapraszam.

Tag din cykel med i tog i Europa – grundartikel – Med tog fra Danmark til udlandet 19 maj 2024 - 10:57

[…] rigtig brugervenligt. Ewcyna, der har lang erfaring med at rejse på cykel i Italien, lavede en omfattende guide om at rejse med tog med cykel i Italien. Hun forklarer også […]

Reply

Leave a Reply