Sandały do turystyki rowerowej – Teva, Keen, Source, Shimano.. jakie wybrać?

by Ewcyna

 

Rzecz będzie o poszukiwaniu idealnych sandałów do podróżowania rowerem. Tak, sandałów właśnie bo jest lato, bo jeździmy na wyprawy, bo o butach na rower napisano wiele, ale już o sandałach niekoniecznie. Wiem, bo szukałam nie raz, nie dwa .. (aktualizacja tekstu 2023 r.).

Na początku mojej przygody z rowerem, czyli dawno, dawno temu nie zwracałam dużej uwagi na obuwie, w którym jeżdżę i zakładałam na nogi to, czym aktualnie dysponowałam – zresztą wielkiego wyboru nie było. Zapewne właśnie dlatego przez te wszystkie lata miałam okazję przekonać się, co przeszkadza mi najbardziej i jakie cechy powinien mieć sandał na rower idealny. Nie każdy może jednak mieć ochotę iść tą długą drogą, postanowiłam zatem zebrać w jednym miejscu wskazówki, które być może komuś się przydadzą i skrócą jego / jej poszukiwania.

Zacznę od tego, że nie potrafię jeździć w krytych butach, gdy jest ciepło albo gorąco. Mojej stopie ma być dobrze, moja stopa ma oddychać – choć brud łapie jak nie wiem co, no, ale coś za coś.

PRZECZYTASZ TU O:

  • Sandał do turystyki rowerowej idealny – niezbędne cechy
  • Poszukiwanie sandała idealnego
  • Który sandał rekomendowałabym do turystyki rowerowej?

Sandał do turystyki rowerowej – niezbędne cechy

  • 1. Numer jeden to twarda podeszwa.

Podeszwa w bucie do jazdy rowerem musi być wystarczająco twarda, gdyż wtedy powierzchnia nacisku na pedał podczas jazdy rozkłada się na całość podeszwy buta a nie tylko miejsce styku stopy z pedałem – tym samym nacisk na pedał jest skuteczniejszy, jazda szybsza a stopy zdecydowanie mniej się męczą. Zbyt miękka podeszwa w bucie podczas jazdy rowerem to tragedia. Stopa wyczuwa pedał podczas jazdy, a podczas chodzenia każdy kamień na ziemi. But, w którym czujemy się świetnie spacerując po chodniku może okazać się przekleństwem w podróży rowerem. Rezultat to nasze zmęczone stopy.

Nie bez powodu buty typowo rowerowe czyli SPD (czyli posiadające system mocowania buta do specjalnych pedałów) mają podeszwę bardzo twardą. Znając jednak ogrom zalet butów typu SPD nie zabieram ich w podróż rowerem. Dlaczego?

Buty w (długiej) podróży rowerem, muszą być uniwersalne. Dla mnie to wymóg. Służą mi nie tylko do jazdy, ale też chodzenia na codzień. Jadąc na dłużej tj. wiele tygodni czy miesięcy musimy liczyć się z tym, że to podróż, a nie wycieczka rowerem. Chcemy pochodzić, pozwiedzać a na SPD-ach się pochodzić (za długo) nie da. Trzeba znaleźć kompromis but musi być odpowiedni zarówno do jazdy jak i np. kilkugodzinnego zwiedzania czy kilkudniowego trekkingu.

I to jest jeden z powodów, dla których nie wybieram butów typu SPD. Może zwyczajnie nie umiem w te klocki.

  • 2. Sandały powinny dobrze trzymać się stopy i jej nie uciskać.

Oczywista oczywistość. Aby jednak tak się stało, paski w sandałach powinny być wystarczająco szerokie, najlepiej na podkładce, żeby nie wpijały się w stopę, mieć wyściółkę na łączeniach tam, gdzie są sprzączki. Inna ważna sprawa – paski nie powinny być wklejane. Pasek jako całość powinien być przeprowadzony przez spód podeszwy – zapobiega to nagminnemu ich wyrywaniu się na łączeniach z podeszwą sandała. W rezultacie zostajemy z wiszącym na nodze sandałem w środku trasy i rób co chcesz.

W każdym z używanych przeze mnie ostatnimi laty sandałach (przez ostatnie 10 lat „przerobiłam” trzy modele sandałów Jack Wolfskin, jeden Karrimor – model Aruba) ZAWSZE pojawił się ten problem – pasek się wyrywał z podeszwy w tym czy inny miejscu, po kilku miesiącach albo nawet po tygodniu. Jak w tym dalej jechać jak się nogi nie trzyma? Będąc w Azji, czy na Bliskim Wschodzie na szczęście ma się pod ręką ulicznych szewców złote rączki, którzy za równowartość 2-3 PLN naprawiają takie wyrwane paski rewelacyjnie – nakłuwając podeszwę cienkimi szpikulcami po to by przeprowadzić przezeń dratwę i PRZYSZYĆ urwany pasek. Robiłam tak w Chinach, Tajlandii i Omanie a na moją sugestię, by może użyć kleju chiński szewc spojrzał się na wariatkę. Tak samo zresztą jak szewc w Polsce spojrzał jak poprosiłam, by jednak może spróbował ponakłuwać but i przyszyć pasek. Niestety nie dysponuję zdjęciem tak naprawianych podczas podróży po Azji sandałami – pożegnałam się z nimi jak podeszwa się przetarła (ale szycie nie puściło).

  • 3. Sandał musi być odporny na działanie wody a materiał, z którego jest wykonany powinien być szybko schnący

Z tego powodu dyskwalifikuję obuwie skórzane i z wyściełanym zamszem wnętrzem (np. większość modeli firmy Ecco).

  • 4. Bardzo dobrze jest, żeby czubek buta był zakryty, gdyż chroni palce (tak jak ma większość modeli sandałów firmy Keen). Niestety w wyższych temperaturach, powyżej 25 stopni jest mi w tego typu butach za gorąco.
  • 5. Ostatnie, ale nie mniej ważne.. fajnie by było, żeby but nie łapał brzydkiego zapachu, czyli zwyczajnie nie śmierdział (pomimo prania:)

POSZUKIWANIE SANDAŁA IDEALNEGO

Wypunktowawszy zatem powyższe cechy (dobrą jakość materiałów I wykonania uważam za rzeczy oczywiste) zaczęłam szukać. Łatwo nie było.

Przed wyjazdem do Azji czyli jesienią 2013 zakupiłam sandały Keen Whisper i używam intensywnie ich do dziś (*adnotacja AD 2021 – ponieważ zapiętkiem buta zajął się pies znajomej, postanowiłam kupić ten sam model, ale z drugiej ręki korzystając ze strony Vinted #nowaste). Kocham te buty miłością czystą – są bliskie ideału. Podeszwa jest w sam raz – wystarczająco twarda, niezbyt gruba, buty są lekkie i przewiewne a przejście po kamienistym potoku i zamoczenie stopy im nie straszne bo szybko schną. Do tego przykry zapaszek, jaki często wydobywa się z buta nie jest tu problemem bo go prawie nie występuje (w Karrimorach niestety był nie do wyprania). Pasek z tyłu pięty trochę mi się przetarł, ale całość przy intensywnym użytkowaniu trzyma wzorowo.

Keen-Whisper_side

P1140735

I tu mogłabym zakończyć moje poszukiwania, ale niestety moim problemem jest to, że mam bardzo niską tolerancję na zmiany temperatury i muszę dostosować do tego swój ubiór. Sandały Keen są bardzo przewiewne, ale jednak w temperaturze powyżej ok. 25 stopni zakrycie palca robi swoje i jest mi już w tych butach za gorąco.. Na gorącą Azję Południowo – Wschodnią się nie nadawały. Pamiętam, że przylatując do gorącego Bangkoku z zimnej listopadowej Korei Południowej postanowiłam zostawić część rzeczy w Bangkoku i zostawić sobie jedynie jedną parę butów – wybrałam Keeny właśnie. Ileż to ja razy robiłam potem postoje w Laosie czy Chinach, żeby choć na chwilę wyjąć stopy z butów i dać im odetchnąć? Zatem cóż – potrzebny jest mi dodatkowo typowy otwarty sandał. Tak, wożę dwie pary. Dodam, że teraz tj. w 2020 roku Keen robi już modele sandałów, które są zupełnie odkryte.

Sandałów z odkrytymi palcami szukałam wiosną 2016 roku. Przerobiwszy w poprzednich latach trzy modele sandałów firmy Jack Wolfskin oraz jeden Karrimor Aruba postanowiłam do nich nie wracać. Wykonanie butów bardzo się pogorszyło wygląda jak typowe MADE IN CHINA co niestety widać już na pierwszy rzut oka – np. pobrudzenie klejem, smród. W każdym z używanych wcześniej modeli miałam problem z wyrywaniem się pasków co sprawiło, że zawęziłam poszukiwania do butów z paskiem przeprowadzonym przez podeszwę, nie wszywanym/wklejanym.

Na placu boju zostały sandały firmy Teva i Source. To sprawdzone firmy produkujące wysokiej jakości obuwie. Wysoka jakość wymaga wysokiej ceny, ale fakt, że cena ponad 400 PLN sandałów Source Gobi była dla mnie nie do przełknięcia. Wydały mi się też nieco za ciężkie. Sandały Tevy są nieco tańsze, ale dzięki uprzejmości firmy dostałam je do przetestowania.

Model sandałów Teva Terra Fi 4 wybrałam, bo spełniał wszystkie powyższe kryteria. Prosty, trzymający się dobrze nie tylko nogi, ale też podłoża model sandała z grubą, odpowiednio twardą i dodatkowo wyprofilowaną podeszwą i podwyższeniem za piętą sprawia, że noga wpasowuje się w but idealnie, choć but układał się na stopie jakieś dwa tygodnie. Fakt, nie wygląda to może super sexy, no ale nie to przecież nam chodzi – chodzi o wygodę i wytrzymałość. Paski jak zapewnia producent nie są wklejane, a materiały są szybko schnące co miałam okazję przetestować. Ważne także, ze można je regulować w trzech miejscach.

terra fi 4

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Minusy? Sandały są dość ciężkie.

Z innych drobiazgów – nie podoba mi się, że rzepy są w kolorze jasnoniebieskim – bardzo łatwo się brudzą. Mogły by być czarne.

Czy zatem zakończyłam poszukiwania sandała idealnego? na razie tak, mam jednak nadzieję, że powstanie kiedys model będący połączeniem wymienionych powyżej – miałby podeszwę Keen-a a paski Tevy.

**Aktualizacja lipiec 2018 

Tekst aktualizuję po dwóch latach użytkowania sandałów Teva Fi 4. Szacuję, ze w ciągu tego czasu miałam je na nogach minimum przez 400 dni. Przejechałam w nich trasę Ateny – Polska w 2016 r. (3 miesiące) i  niemal cały Jedwabny Szlak od Chin do teraz czyli Armenia czyli 11 miesięcy, gdyż w większości miałam pogodę na sandały a nie buty kryte. To bardzo dużo.

Jak się ma moje obuwie? Generalnie bardzo dobrze. Podeszwa ułożyła się do stopy, paski nie wyrwały. Rzepy trzymają. Buty nie złapały przykrego zapachu.

Jednakże, zwłaszcza w jednym bucie  podeszwa na śródstopiu przetarła się i zaczęła pękać. Wygląda to tak:

Teva Terra Fi4

Buty szczególnie dostały w kość na kamiennym ostrym podłożu w Omanie i Iranie. Tam zresztą tez bardzo szybko zużyła się i dokonała żywota moja opona rowerowa skądinąd bardzo dobrej jakości, więc pewnie w innym terenie pożyłyby dużo dłużej.

Ponieważ miałam obawy, iż przez owo pęknięcie sandały nie dotrwają do końca rozpoczynającego się dopiero  sezonu letniego postanowiłam rozejrzeć się za innymi. I tu ponownie przyszedł mi z pomocą dystrybutor firmy Teva dając do testu i użytkowania nowy model tj. Teva W’S Terra-Float 2 Universal. Nowość.

Trochę trudno jest zamawiać buty nie mogąc ich przymierzyć, ale na szczęście zakładając na nogi nowy, podobny jednakże nieco inny model odetchnęłam z ulga – buty pasują!

sandał damski Teva Terra Float 2 Universal WS
Teva Terra Float 2 Universal WS

Czym różnią się te dwa modele? W zasadzie głównie podeszwą. Tak jak wspomniałam model Teva Terra Fi 4 (teraz jest model Fi5) ma grubą, bieżnikowaną, stabilną, ale też dość ciężką podeszwę z wkładką antishock, w modelu Teva Float 2 Universal jest ona dość płaska, lekko bieżnikowana jednakże znacząco lżejsza i na szczęście sztywna. Minus – może są trochę za bardzo miastowe.

sandały damskie Teva
podeszwa sandały Teva WS
Teva Terra Fi4 WS, Teva Float 2 Universal WS

Nowe sandały mają w zasadzie jednakowy, prosty i sprawdzony układ pasków z tym, że Teva Float 2 Universal za piętą nie są regulowane. W zasadzie zaczęło mi to trochę przeszkadzać, gdy skręciłam stopę i musiałam obandażowaną wciskać w sandał – w przeciwnym razie nie widzę różnicy. Klamerki łączące paski są podściełane, co tez jest istotne, gdyż nie wpijają się w nogę. No i model Float 2 jest duuużo lżejszy.

*Aktualizacja rok 2023 – sandały użytkowałam intensywnie i nie złapały przykrego zapachu. Mają się dobrze, nie rozleciały się. Nie miałam też okresu przejściowego, kiedy to sandał dostosowuje się do stopy i często ją obciera– włożyłam je na stopy i od razu było wygodnie. Wolę jednak Teva Fi.

Który sandał rekomendowałabym do turystyki rowerowej?

Trudno powiedzieć, marki wprowadzają nowe modele i jest w czym wybierać – na pewno jednak zawsze szukałabym wśród dobrych marek Keen, Teva, Source. No i są też sandały Shimano (widziałam tylko modele męskie, duże rozmiary). Na pewno warto zainwestować w dobry but a nie taki, który nas zawiedzie gdzieś w trasie. Co kto lubi, ważne, by czuć się jak najbardziej komfortowo.

Chcesz więcej opinii? oto dyskusja na podrózerowerowe.info.)

A jakie są wasze doświadczenia?

Udanego lata, udanych wypraw i oby pogoda sprzyjała sandałom!

Napisałam ten tekst myślą o innych. Może postawisz kawę?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Keen Salomon sandały rower
A oto moje stare – nowe obuwie – Salomon i Keen – ten same modele znalazłam na portalu Vinted. Nie lubię przepłacać 🙂

You may also like

19 comments

kasiaiprzemo 24 lipiec 2016 - 00:02

Nic lepszego niż Source Classic nie ma 🙂 Używane intensywnie od prawie 4 lat i są (prawie) jak nowe. Wygodne, mega szybko schnące, solidne i nie wydają nieprzyjemnych zapachów.

Reply
Ewcyna 24 lipiec 2016 - 09:10

O widzicie, a u mnie odpadły przy oglądaniu nie spełniwszy wymienionych warunków. Nie pamiętam do końca o co chodziło, podeszwa wydawała mi się za cienka i bałam się ze paski będą uwierać, dlatego obstawiałam model Gobi. Ale dzięki za wasz głos, nie bez powodu ten modle ma bardzo dobre oceny.
Inna kwestia, że Source w ogóle, Teva zresztą też, nie jest tak prosto kupić w Polsce, w Wwie mają je bodajże 3 sklepy. Może się mylę..

Reply
kasiaiprzemo 24 lipiec 2016 - 16:06

Swoje kupiliśmy w podobnej cenie co Yoshko, w promocji we Wrocławiu (Skalnik), a ostatnio dla siostry zamówiliśmy po prostu przez internet :). A, zapomnieliśmy napisać, że jeszcze przez pierwszy rok source classic pachną wanilią 😉 (sic!)

Reply
Ewcyna 24 lipiec 2016 - 21:06

No jak macie sprawdzone to przez internet
Tą wanilia jednak nie czuję się zbyt zachecona bo nie lubię pachnieć ciastem, ale fakt może to lepsze niż zapach nagniatajacej stopy 🙂

Reply
yoshko 24 lipiec 2016 - 10:32

Tak samo. Od dwóch lat jeżdżę w Source Classic, które zakupiłem jako pierwsze sandały na rower i nie planuje ich zmieniać. Kupione za 167 zł 🙂

Reply
Ewcyna 24 lipiec 2016 - 13:22

O, tym bardziej czuję się już przekonana. Na razie mam w czym jeździć, ale może kiedyś zrobię drugie podejście?
ps. Za tyle kupiłam Keen-y

Reply
Fasola 24 lipiec 2016 - 20:25

MY też jeździmy w sourcach classicach i gdyby nie to że zgubiłam jeden gdzieś w Portugalii pewnie służyły by jeszcze przez kolejne 3 czy 4 lata:) a keeny mimo że są ok to odstarszają mnie wyglądem

Reply
Ewcyna 24 lipiec 2016 - 21:01

Zaczynam weszyc sourcowy spisek 😉

Tak, wygląd Keen trochę odstrasza bo skracają nogę optycznie
To może klapki? Też mam. Są boskie

Reply
krzysztof kucharski 25 lipiec 2016 - 09:35

Source można kupić w Sosnowcu firma ALVIKA specjalizuje się w tych sandałach mają tez swoją stronę.

Reply
Ewcyna 2 sierpień 2016 - 11:10

Krzysztof, dzięki za info. Faktycznie natknęłam się na ta firmę w necie.
Bardziej jednak chodziło mi o mozliwość zobaczenia i przymierzenia butów, wtedy jest sie zdanym na 2-3 sklepy w Warszawie.

Reply
Magda (wcześniej Sierzputowska :)) 27 lipiec 2016 - 12:06

Hej 🙂 Jak wiesz, ja na AŻ tak długich wyprawach nie bywam (max 3-4 tygodnie na rowerze / trekkingu), i moje kryteria, skądinąd podobne do Twoich spełniają od jakichś 5 lat sandały Quechua, są bardzo mocne, a i całkiem zgrabne. Podeszwa masywna dość, a paski takie jakby z cienkiej pianki wzmocnione naszytym zamszem właśnie. Moczę je bezlitośnie, piorę w pralce po wyjazdach i zamsz się trochę wyprał,ale nadal jest na miejscu i nic się z nimi nie dzieje. Jedyny minus – przestaje mi łapać rzep przy pięcie, ale to jest do wymiany przez szewca. Patrzę na stronę Decathlona i niestety nie widzę już podobnego modelu – poszli chyba w takie lekkie dość modele, nie wiem jak te nowe paski się trzymają. A poza tym pozdrawiam ) Wojażujesz już gdzieś daleko czy nadal w kraju?

Reply
Ewcyna 2 sierpień 2016 - 11:12

Hej Magda, ja mam jak najbardziej pozytywne doświadczenia z wieloma rzeczami z Decathlona..akurat butów nigdy nie kupowałam.
Jestem w Grecji, nie mogę sie jakoś stąd wygrzebac – zajrzyj, jest wpis 🙂

Reply
Kala 22 sierpień 2016 - 21:41

Hej! Ja mam bardzo pozytywne doświadczenia z sandałami Teva. Niestety nie pamiętam jaki posiadam model, bo mają już 7 lat. Sandały są nie do zdarcia, do tego są bardzo wygodne, paski prawie jak nowe, podeszwie nic nie dolega, brak zapachu, szybko schną. Sporo w nich chodzę, ale głównie jeżdżę na rowerze i sprawdzają się idealnie. Polecam wszystkim. Pozdrowienia!

Reply
Ewcyna 23 sierpień 2016 - 07:53

O widzisz.. Dzięki za info!

Reply
andrzej brandt 20 październik 2016 - 20:08

Dołączam do pochwalnego chóru Source’ów. Mija 11 miesiąc od rozpoczęcia wyprawy, z czego minione 10-9 były na tyle ciepłe, że Source były wykorzystywane niemal codziennie. Bez złudzeń jednak – ślady zużycia widoczne są już i na podeszwie i na paskach. Idzie jesień, więc wylądują na dnie sakwy, ale myślę, że pożyją ze mną jeszcze dobrych kilka sezonów

Reply
Odzież zimowa na rower – co się sprawdza? | Ewcyna 13 styczeń 2019 - 19:55

[…] Keen Saltzman używałam przez ostatnie trzy lata. Pisałam już też kiedyś, we wpisie o sandałach do podróży rowerem, że but podczas dłuższej wyprawy but musi być uniwersalny – przydać mi się zarówno do […]

Reply
bart 4 sierpień 2020 - 10:42

Ja kiedys mialem klasyczne Tevy Hurricane (juz nie pamietam ktory numerek). Bylem bardzo zadowolony, ale jednak noga wewnatrz sandala sie w nich slizgala (szczegolnie przy kontakcie z blotem) i z racji ze to jednak rodzaj plastiku to mi sie stopa bardzo zapacala. Potem przesiadlem sie na Lizard Super Hike – mam je juz kolo 10 lat. Jestem mega zadowolony. Napewno dluzej schna niz wspomniane Tevy, ale stopa sie w nich tak nie poci i paski ja dobrze trzymaja, ze sie nie rusza nawet jak sa ublocone. Nie wiem jak jest z jakoscia tych kupowanych teraz, ale te z przed 10 lat sa super. Podeszwa na wibramie, wiec tez sie nie slizga na jakims sypkim podlozu – dopiero teraz widze, ze wytarl sie troche bieznik i obawiam sie ze za 2-3 lata bedzie ich koniec. A chodze w nich naprawde sporo. Na rowerze tez mi sie w nich super jezdzi i na zadne SPDy sie nie przesiade 🙂 Rowniez testowane sporo w Azjatyckiej wilgotnosci i robia robote.

Reply
Izabela Bąk 21 czerwiec 2022 - 10:20

Od wielu lat używam Teva tirra (bez dodatkowych oznaczeń) na rower, spacery, zwiedzanie cały dzień. Genialne buty. Ale: buty są po tych wielu latach jednak ciut zużyte. Kupiłam więc nowe ” takie same” i niestety to już nie to samo. Mimo, że wyglądają tak samo inne jest chyba tworzywo podeszwy, bo buty po dłuższej chwili odparzają stopę. Stare nie.

Reply
Ewcyna 21 czerwiec 2022 - 10:26

To jest bardzo słuszna uwaga! Mam podobne wrażenie i z Keen Whisper i Teva też.

Reply

Leave a Reply