Religie w Japonii

by Ewcyna
religie w japonii


To bardzo ciekawy temat. W Japonii dominują dwie religie – shinto i buddyzm japoński. Poniżej mądrzę się na podstawie lektur, rozmów i własnych obserwacji.
Shinto istnieje tylko w Japonii. To bardziej wierzenia i sposób życia niż typowa religia. Jest praktykowana przez ok. 80% Japończyków, choć ponad połowa z nich oficjalnie uznaje się za niewierzących. Wyznawana od zamierzchłych, przedbuddyjskich czasów jest silnie związana z siłami i wytworami natury – ziemią, słońcem, księżycem, drzewami, rzekami, skałami i zwierzętami etc. . Świątynie i świątynki shinto są nierozerwalnie związane z krajobrazem Japonii, dodaja jej kolorytu, spotkać je można na każdym kroku. Są malutkie albo bardzo duże, stare i zmurszałe albo w kolorze jaskrawoczerwono-pomarańczowym. Charakterystyczna brama torii otwiera drogę do świątyni, mieszczącej się zazwyczaj na wzniesieniu. W światyniach oddaje sie cześć bóstwom, zwanym KAMI. Nawiedzając świątynie należy umyć ręce i przepłukać usta wodą, aby oczyścić ciało i duszę, potem (obserwacje własne) zapalić świeczkę, uderzyć w dzwon, klasnąć kilka razy, pomodlić się zamykając oczy.
Co ciekawe, wielu Japończyków praktykuje shinto i buddyzm, jeszcze w XIX wieku religie występowały łącznie. To pierwsze wyznanie dba bardziej o sprawy doczesne, to drugie zajmuje się bardziej „życiem po życiu”., stąd czasami można spotkać świątynie, w których występują zarówno elementy shinto jak i buddyzmu (np. brama torii a w środku świątyni Budda, tak jak na przykład w świątyniach na pielgrzymowym szlaku mnicha Kobo Daishiego na wyspie Shikoku.
Najważniejsze dla obu religii święte miejsca w Japonii są położone bardzo blisko siebie, na półwyspie Kii tj. w szeroko pojętych okolicach Osaki. Jest to góra Koya-san dla buddyzmu ezoterycznego, założona przez mnicha Kobo-Daishiego w IX wieku oraz najważniejsze dla religii shinto świątynie w Ise, jakies 200 km dalej, istnieją od bodajże 4 wieku. Postanowiłam odwiedzić oba miejsca i ominąć zatłoczone Kioto.

You may also like

Leave a Reply