WIZA DO UZBEKISTANU (stan na 09.2017) oraz wyrobienie nowego paszportu za granicą

Tagi: , , ,

O tym, że wyrobienie wizy do Uzbekistanu jest skomplikowane słyszałam legendy, w praktyce jednak nie było tak źle.

Wizy nie można uzyskać na granicy, należy ją załatwić wcześniej w ambasadzie. Ja załatwiałam swoją będąc w podróży w ambasadzie uzbeckiej w Almaty w Kazachstanie i nie wiem jak to się odbywa w Polsce.

Aby uzyskać wizę w przypadku wielu nacji w tym Polski potrzebne jest zaproszenie (Letter of Invitation). Obywatele niektórych krajów są z tego obowiązku zwolnieni, jednakże praktyka wskazuje, że uzyskanie zaproszenia znacząco ułatwia i skraca czas uzyskania wizy (z 10-14 dni do tego samego dnia). Polacy wciąż potrzebują zaproszenia, choć chodzą słuchy że będzie to zniesione już wkrótce, w 2018 roku.

Zaproszenie wystawiane jest przez uzbeckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, aplikującym musi być jedna z uprawnionych do tego agencji, namiary na które podane są w internecie – polecam stronę Caravanistan, jednakże skorzystanie z usług agencji współracującej z portalem Caravanistan to koszt bodajże 90 EUR. W innym miejscu koszt usługi wynosił 75 EUR. Ja dzięki informacjom uzyskanym od innych polskich podróżników udało się załatwić zaproszenie przez Topchan hostel w Taszkiencie za jedynie 42 USD. Jedynym wymogiem było spędzenie w hostelu jednej nocy. Co tez uczyniłam (btw. Ten najbardziej chyb znany i polecany hostel w Taszkiencie bardzo mi się nie spodobal i uciekłam po jednej nocy – głośno, brak jakiegoś miejsca do siedzenia na zewnątrz.. uważam że to bardzo przereklamowane miejsce i nie polecam).

Po wypełnieniu wniosku do zaproszenia (łatwe, ale niestety trzeba dokładnie określić dzień wjazdu i wiza będzie obowiązywała od tego dnia). We wniosku należy tez wpisać ambasadę, do której się udamy, aby aplikować o wizę. Choć byłam w Kirgistanie i Biszkek był najbliżej wybrałam Almaty w Kazachstanie. Leży tylko 200 km dalej i tak musiałam tam się udać, by wyrobić nowy paszport, a ambasada uzbecka w Almaty ma bardzo dobre opinie. Po dokonaniu płatności przez Paypal otrzymałam potwierdzenie z Topchan hostel i czekałam na zaproszenie 8 dni. Przyszło mailem.

Po kilku tygodniach z zaproszeniem, paszportem, jednym zdjęciem, kserem jednej strony w paszporcie (koniecznie) i lokalną gotówką udałam się do ambasady Uzbekistanu w Almaty. Ambasada obsługuje petentów jedynie po południu, w godz. 15-18.00. Choć byłam tam już o 14.00 to tego dnia podwoje otworzyła tuz przed 16.00, wiec no … bywa różnie, jednakże osoby które przyszły w sprawie wizy obsługiwane są najpierw. Po przejrzeniu papierów konsul wydaje kwitek do opłacenia – w przypadku Polaków jest to 75 EUR, ale koszt np. dla obywateli USA to już 160 USD (auć!). Płatności dokonuje się w banku obok i jest ona przeliczana jest na walutę kazachską czyli tenge i przyjmowana tylko w gotowce. Musicie mieć zatem odpowiednią ilość lokalnej gotówki.

Po dokonaniu płatności wracamy z kwitkiem do konsula, gdzie już czeka na nas paszport z wklejoną wizą do Uzbekistanu. 30 dni bez możliwości przedłużenia, datę wjazdu, które determinuje datę wyjazdu niestety musimy określić już w składanej aplikacji o zaproszenie, zatem potrzebne jest dokładne planowanie. Na przykład: wiza od 30 września do 29 października jak w moim przypadku oznacza, że możesz wjechać jedynie od 30 września, ale opuścić musisz kraj do 29 października włącznie. Przekroczenie czasu wyjazdu spowoduje poważne problemy.

Koszt wizy – 42 USD (zaproszenie) + 75 USD wiza = 117 USD. Sporo, ale mogło być wszak więcej.

W Almaty także odwiedziłam polską ambasadę, by złożyć podanie o nowy paszport – nie było to możliwe w Biszkeku, gdyż tam jest jedynie placówka dyplomatyczna.

W ambasadzie należy się najpierw zarejestrować w systemie online na wizytę. Gdy nie wiadomo co i jak wystarczy mail do naszej placówki – odpowiadają sprawnie, na pytania typu jak dojechać również. W dni wizyty zostałam przyjęta przez konsula o oznaczonej godzinie, na miejscu wypełniłam wniosek i dałam fotografię, trochę czasu zajęło nam zdjęcie odcisków palców, bo podobno tego jeszcze nie robili, ale całość odbyła się w bardzo miłej atmosferze. Niezwykle miłe zaskoczenie to opłata – za paszport płaci się więcej niż w Polsce, 110 EUR, jednakże odlicza się kwotę 10% za lata gdy jeszcze byłby ważny. Podam swój przykład – mój paszport był wyrabiany w 2013 roku i miał jeszcze ważność 6 lat, ale po prostu musiałam wyrobić nowy, bo zabrakło w nim miejsca. Zapłaciłam za nowy 44 EUR. Smieszny fakt – poprzedni paszport był wyrabiany także we wrześniu i przyjechałam do Almaty w tym samym dniu, dzięki temu policznono mi za 1 rok mniej – następnego dnia liczyłby się już następny. Zatem moje dwa paszporty po kolei maja datę wyrobienia ten sam dzień w roku.

Na nowy paszport czeka się 3-6 tygodni i można go odebrać jedynie osobiście. Po trzech tygodniach dostałam maila z ambasady, że nowy paszport już jest – pojechałam go odebrać w listopadzie, kiedy ponownie wjechałam do Kazachstanu. Az mi było smutno rozstawać się z poprzednim, zapełnionym pieczątkami dokumentem, z którym wiązało się wiele wspomnień.

Dodano jedną myśl na temat “WIZA DO UZBEKISTANU (stan na 09.2017) oraz wyrobienie nowego paszportu za granicą

Leave a Reply