W góry

Tagi: , , , , ,

Dziś wzruszyłam się tak, że odjęło mi mowę. Jadąca z naprzeciwka ciężarówka zasygnalizowała światłem manewr skrętu! To nic, że pojechała w odwrotną stronę, ale kierowca na pewno chciał dobrze. Aby to uczcić zaczęłyśmy szukać naszego przyjaciela San Miguela. San Miguel występuje w postaci light i regular, obie są smaczne i nie otępiają jak to piwa mają w zwyczaju. Niestety, w nowym regionie, do którego wjechałyśmy a w którym to co kilka metrów ustawione są tablice zniechęcające do zażywania narkotyków i alkoholu ciężko San Miguela spotkać. Się naszukałyśmy, że hej! …

Dzień generalnie był urozmaicony, bo Zocha złapała gumę. I – jak to Zocha – powiedziała, że to skandal, bo ona tyle jeżdzi na tym rowerze i jeszcze w życiu gumy nie złapała. Dowiedziałam się też, że opony tez w życiu nie zmieniane i one zawsze były takie łyse bo są miejskie no i po co w podróż brać pompkę, jak zawsze korzysta ze stacji benzynowych. Ale może to i dobre podjeście w odróżnieniu od mojego – zamiast nie spać po nocach przed wyjazdem, czy się wszystko zabrało i załatwiło a potem dźwigać tony tego wszystkiego zalec na kanapie jak Zocha i przeddzień wyjąć z domowego schowka biwakowe utensylia i z myślą „przecież musi być dobrze” wyruszyć w świat.

Tak było tez tym razem. Guma poszła koło jakiegoś domostwa, zaraz wyległo kilku chłopa w otoczeniu gromadki dzieciaków, raz dwa wszystko Zośce ponaprawiali i po krzyku. Przy okazji się okazało, że w opakowaniu dętek na koła 26 cali były 28-calowe, jak to możliwe??

Mamy też za sobą pierwszy dzień odpoczynku. Zaplanowałyśmy go w miejscu do tego niemal idealnym – przy parku narodowym Stu Wysp. Rowery poszły w odstawkę a my razem z pochodzącym z czeskiej Pragi Tomem wynajęłyśmy na cały dzień łódkę, która nas po owych wysepkach obwoziła, zatrzymując się w miejscach idealnych do tzw. snorkellingu czyli pływania z rurką w celu obserwowania kolorowych ryb i żyjątek morskich. Niestety ja noszę okulary i do tego z wodą nie jestem za bardzo pan brat, więc nie mogłam założyć specjalnych binokli i nie zobaczyłam za wiele, ale Zochę tak wciągnęly rybki Nemo i inne koralowce, że nie sposób było jej stamtąd wyciągnąć. Rurka w twarz, binokle na nos i dryfowała plackiem na wodzie.

Podjęłyśmy też decyzję, żeby obić w gory, aby odpocząć od panującej na wybrzeżu duchoty. Miasto Baguio, gdzie jesteśmy leży w filipińskiej Cordillierze na wysokości 1500 m n.p.m. i zwane jest letnią stolicą Filipin ponieważ temperatura, która tu panuje jest niska jak na tutejsze standardy, tj. ok. 22-25 stopni i ludzie tu przyjeżdżają odetchnąć. Wygląda jednak na to, że przyjechało tu razem z nami odetchnąć tu podczas świąt pół Manili.

Najważniejsza atrakcja gór Cordillera leży jednak jakieś 160-180 km dalej i następne setki metrów wyżej. Są to znajdujące się na liście Unesco tarasy ryżowe w miejscowości Banaue, liczące sobie podobno jakieś 2000 lat. Trochę szkoda ominąć taki kąsek, a z drugiej strony każdy, ale to każdy odradzał nam jazdę rowerem, gdyż po drodze nie ma podobno nic, drogi strome i złej jakości. Trochę zniechęcone i trochę wystraszone postanowiłyśmy zostawić nasze rowery w Baguio, pobawić się przez chwilę w backpackerki i jechać dalej autobusem.

W ramach przygotowań do wyjazdu odwiedziłyśmy tutejszy dworzec autobusowy. Było na nim oprócz tabunu ludzi dużo zwierząt, które tez pewnie ciągnie do domu na święta, podczas których będą uczestniczyć godnie na stołach w formie mięsnej rąbanki. Okazało się też, że przedsprzedaży biletów na następny dzień nie ma i powiedziano nam, że trzeba przyjść o 5 rano, to może będzie szansa dostać bilet na godzinę bliżej nieokreśloną.

Tym sposobem wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na to, że święta Bożego Narodzenia spędzimy w górskiej wiosce z daleka od cywilizacji. Nie potrzeba nam w sumie tej cywilizacji, ale duch spokoju i odnowy by się przydał.

Wesołych Świąt!!!

Dodano 10 myśli na temat “W góry

 1. Cześć Ewa, wreszcie trafiłam na Twoją stronę. My już w Warszawie od 3 dni, ale dopiero dziś otworzyłam komputer i uruchomiłam telefon. Najchętniej schowalibyśmy się w jakiejś górskiej chatce 🙂 Próbujemy zaadaptować się w rzeczywistości choć trudno powiedzieć czy święta w tym pomagają, czy przeszkadzają bardziej, w każdym razie życzymy Wam pięknych i ciepłych Świąt, uściski !

 2. Asia, super, ze wróciliście zdrowo, może tego ciepła sobie za bardzo nie zyczymy :), ale tez w gorskiej chatce bysmy zaległy. Jest na to szansa jutro.. pozdro!

  1. No, wreszcie się odezwałaś ! – już jakiś niepokój był we mnie czy z Wami wszystko jest OK. Wyszłaś przecież daleko poza bezpieczną codzienność ale odważnie patrzysz przed siebie. Upajajcie się drogą , przestrzenią , cieszcie się ze spotkań z ludźmi. Pisz i fotografuj. Podróżujesz przede wszystkim dla siebie , ale my czytający ten blog i oglądający Twoje zdjęcia też z Tobą i Zosią podróżować będziemy ….Przesyłam Wam wiele Serdeczności z okazji Świąt Bożego Narodzenia i życzę Wam , aby wciąż otaczali Was dobrzy ludzie….

 3. Czesc Ewa!
  Czytam Twoje relacje, z mojego pkt-u siedzenia, to ja wszystko wiem, ale na żywca to inaczej.
  Chciałam ta drogą złożyć Wam obu życzenia świąteczne. Ta podróż to najlepsze pierogi świąteczne.
  Trzymajcie się Ty i Zocha. Ciekawych Świat życze i bajecznego Nowego Roku. Ania

  t

  1. Ania, widzisz, że pisanie komentaezy jest nie takie trudne? 🙂
   ach, marzą nam się pierogi świąteczne, ale cieszymy się też z naszej przygody.
   Tu za chwilę pierwsza gwiazdka.. jesteśmy w górach, oj wysoko wysoko.. Nie czuć niestety atmosfery świąt choć dużo osób tu przyjeżdża je celbrować. Pójdziemy do kościoła o północy, zobaczymy tutejszą pasterkę.

   Życzę Tobie Aniu i wszystkim towarzyszącym nam w podrózy spokojnych świąt i duzo łask bożych. Bo pierogi, karpia i kolędy wszak mieć będziecie:)

 4. Kochane!
  Wesołych, zdrowych i spokojnych Świąt wam życzę Choć daleko i w letnich temperaturach to przecież te święta macie i tak w genach i bez kolęd się nie obejdzie. Będę przy karpiu o Was myślała.
  Mira

 5. Cześć Ewa,
  Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku 2014 życzę aby nadchodzące święta były czasem spokoju i radości. Aby rower uczynił Cię szczęśliwszą i po zakończeniu podróży żebyś chciała myśleć o kolejnej. Aby doświadczenia zdobyte podróży były światłem na dalszą drogę życiową. Aby wielka przygoda nastawiała Cię pozytywnie do życia, ludzi, świata.
  Feliz Navidad, prospero Ańo 2014 y felicidad!
  Najlepsze życzenia także dla Zosi
  Piotr
  http://www.lastfm.pl/music/Jos%C3%A9+Feliciano/_/Feliz+Navidad

 6. Dziewczyny , te Święta będą dla Was zapewne niezapomniane.życzę WAM abyście spędziły je w świetnej kondycji i ciągłym zdrowiu
  uśmiechniete i z kolejnymi szalonymi pomysłami na Sylwestra.
  PS
  brak wpisow Waszych powoduje jednak niepokoj.

 7. Dziekuję wszystkim razem i osobno w imieniu swoim i Zochy za życzenia.
  Wigilia była co najmniej osobliwa.. miała plusy dodatnie i ujemne. Opisze jak gdzies net ozywi.

  Jak sobie przypomnicie jak to jest być w drodze to braki w dostepie do netu są cozdziennościa. Inna sprawa, że trzeba się bardzo spiąc w sobie, żeby jeszcze wieczorem po upojnym dniu coś sklecić.. zatem kilkudniowe okresy milczenia będa na pewno regułą.

  pozdraiwamy!

Leave a Reply