Rowerem w świat – poradnik dla kobiet

 

Choć w swoim życiu spotkałam niewiele, w porównaniu do mężczyzn, podróżujących solo kobiet na rowerze to z wieloma jestem w kontakcie no i wiem, chociażby z WOW – Women on wheels, że w Polsce i na świecie jest nas wiele.

Aktualizacja tekstu rok 2019

Jazda w pojedynkę nie była i nie jest dla mnie niczym niezwykłym, aktem desperacji tudzież niebywałej odwagi – ot, lubię to, całe życie radziłam sobie sama i tak też jest w podróży. Zdaję sobie jednak sprawę, że początki bywają trudne – i dla mnie pod wieloma względami też były.

Ponieważ wiele osób, głównie kobiet, pyta mnie jak to jest podróżować samej pomyślałam sobie, ze napiszę o swoich doświadczeniach i podzielę sprawdzonymi „patentami”.

Pytania:
1. Czy nie boisz się nachalnych mężczyzn? Czy nie dostajesz propozycji „nie od odrzucenia”?

No cóż, oczywiście, że się obawiam.

Jestem przekonana, że najistotniejsze to nie prowokować wyglądem i zachowaniem. Choć nie zakrywam się po szyję to staram się nie prowokować strojem – szczególnie w Azji czułabym się wybitnie źle epatując chociażby nagimi ramionami. W krajach muzułmańskich nie pokażę się też z odkrytymi nogami. Choć w Polsce i Europie jest inaczej tj. dziewczyny czasem jeżdżą w samych opalaczach to w azjatyckich krajach, które odwiedziłam kobiety zakrywają ciało dość dokładnie przed słońcem i męskimi spojrzeniami. I nie wiem czy to przypadek, ale jedyny raz, kiedy założyłam koszulkę „na ramiączka”, a było to w jakby nie było kraju rozwiniętym tj. Tajlandii podjechał do mnie ledwie kilkunastoletni na oko młokos i proponował obściskiwanie w krzakach. Najpierw nie chciało mi się wierzyć a zaraz potem pogoniłam go gdzie pieprz rośnie dosadną polską „wiązanką”. A bluzki już więcej nie założyłam.

Co, jeśli jednak taką propozycję się otrzyma?

Dać do zrozumienia stanowczo, że nie jest się zainteresowanym. Mężczyźni często próbują, gdy mają okazję i widzą, że kobieta jest sama (często, nie zawsze). Do tego dochodzi przekonanie w dalszych zakątkach świata/poza Europą, iż kobieta z Europy to kobieta „wyzwolona”, która ma ochotę na seks o każdej porze dnia i nocy i nieważne z kim to robi. W Kirgistanie podjechał do mnie Kirgiz na koniu i zagaił jak tam moje życie seksualne się układa. W drugim zdaniu. Poważnie. W Armenii skorzystałam z podwózki i miły poniekąd kierowca, przez pól drogi chwalił się swoją rodziną i wnukami by potem bez skrempowania zaproponować obściskiwanko.

Kiedyś, gdy podróżowałyśmy z koleżanką autostopem po słonecznej Italii kilka razy zaproponowano nam seks za pieniądze.

Na szczęście stanowcze „stop, wysiadamy” lub odejście kończy rozmowę.

Czy zdarzyło mi się coś złego pomimo zachowania środków ostrożności? Tak, zostałam dwukrotnie napadnięta w Iranie na tle seksualnym. Skończyło się w Irańskim sądzie. Niestety Iran to nie jest kraj dla solo rowerowych podróżniczek, choć uchodzi za niezwykle przyjazny obcokrajowcom, ale solo kobieta na rowerze to tam inna kategoria. Moje koleżanki też miały tam kłopoty. Mniejsze, tylu łapanie za tyłek czy piersi tudzież bardzo poważne.

Co jeszcze? Nie przyjmować zaproszeń do wspólnego picia alkoholu – wierzcie lub nie, podczas ponad 3,5 miesięcznego pobytu na Kaukazie nie piłam tamtejszego bimberku, czyli „czaczy”

2. Jak zorganizować sobie nocleg, głównie „spanie na dziko”?

Przez wiele lat było to dla mnie przeszkodą nie do pokonania. Owszem, spałam niejednokrotnie „w krzakach”, ale zawsze w towarzystwie. Gdy kilak lat temu jadąc solo rozłożyłam sobie namiot gdzieś nad Bugiem, to choć było to nieopodal jakiegoś gospodarstwa to pól nocy trzęsłam portkami i nasłuchiwałam zbliżających się niebezpieczeństw. Teraz wkładam zatyczki do uszu 🙂

Przed wyruszeniem w podróż do Azji przeszłam „kurs spania na dziko” z nowo poznanym w trasie znajomym, którego sama o to poprosiłam. Główna zasada brzmi „czego oczy nie widzą tego sercu nie żal”, a w praktyce najlepiej:

– poszukać sobie miejscówki samemu, np. wjeżdżając w boczne drogi, nie rozpytywać o to ludzi
– nie dać się zauważyć (co nie zawsze jest rzecz jasna możliwe). Miejsce można sobie wybrać wcześniej, ale namiot rozstawiać jak najpóźniej w ciągu dnia, czyli jak jest już tzw. „szarówka”. Wybrać miejsce jak najmniej widoczne. Po rozstawieniu namiotu poukładać sobie ew. potrzebne rzeczy w ustalonych miejscach i nie używać latarki. Czytanie odkładamy do rana 🙂
– i rada ode mnie: mieć gdzieś w zasięgu wzroku, powiedzmy 1 km jakieś gospodarstwo ew. większa drogę – w razie czego można tam się udać (ale za blisko tez nie można, bo psy wyczują i będą szczekać…)

Zdarzyło mi się kilkakrotnie, że ktoś się pojawił w pobliżu już upatrzonej miejscówki i mnie zobaczył – w takim przypadku najczęściej szukałam (niestety, bo zazwyczaj jestem zmęczona i jest późno) następnej. Nigdy nie wiadomo co komu przyjdzie do głowy i czy nie zechce nas odwiedzić sam lub z kolegami w nocy.

Można jeszcze próbować spania „na gospodarza”, czyli poprosić o możliwość rozłożenia namiotu na czyimś podwórku/polu/łące. Jeśli jest to czyjś teren to należy poprosić! W Europie to raczej nie będzie problemem, ale już w Azji jest. Tam nie ma po prostu miejsca „pod namiot”.

Wydawało by się, że jest to najbezpieczniejszy sposób, ale ja rzadko go stosuję. Nie lubię za bardzo prosić, to po pierwsze, po drugie właśnie gdy kiedyś tak zrobiłam (Bieszczady) w nocy pod mój namiot przyszedł gospodarz z kolegami, upici na umór no i zabawiali się robiąc sobie żarty a ja myślałam, że umrę ze strachu. Nie, dziękuję, wolę się gdzieś zaszyć gdzie nikt o mnie nie będzie wiedział.

To wszystko brzmi jak jakaś szkoła przetrwania, ale naprawdę tak źle nie jest. Można się przyzwyczaić 🙂

Dodam jeszcze, że kwestia spania na dziko i bezpieczeństwa zależy od regionu. Podczas podróżowania po Azji czułam się dużo bezpieczniej niż w Europie i też wyluzowałam jak nigdy – bywało, że sypiałam na widoku etc. w Japonii to już w ogóle niczego się nie obawiałam. Bardziej lubiłam się schować, żeby mi nikt „do namiotu nie właził”. Mam teorię, że azjatyckie poczucie bezpieczeństwa ma związek z religią (buddyzm) i tego, że tam nie pija się albo aż tak nie pija alkoholu. Alkohol zmienia ludzi bardzo i to już jest potencjalnie niebezpieczne. Pamiętam też, w jaki sposób okradziono znanych mi i nie znanych rowerzystów w Polsce i na Ukrainie (np. Michał Sałaban podczas podróży z Nordkappu na Przylądek Igielny) – byli na widoku a miejscowi wiedzieli, gdzie się rozkładają i przyszli w nocy. Uważam, ze lepiej chuchać na zimne.

3. Logistyka w podróży – jak sobie radzić w pojedynkę?

Jak się nie da samemu, prosić o pomoc, choć… rzadko stosuję, bo nie lubię prosić 🙂 Wiadomo, jadąc z kimś jest bezpieczniej i łatwiej, bo jednak osoba może zostać przy bagażach a druga idzie do sklepu etc.
Ja zawsze zapinam rower i jeśli jest możliwość proszę kogoś, aby zwrócił nań uwagę. W innych przypadkach, związanych np. z przenoszeniem bagaży, najczęściej też chowam honor do kieszeni i proszę kogoś o pomoc.

4. Jak sobie radzisz z naprawami roweru?

No, wstyd przyznać, prawie sobie nie radzę. Umiem załatać i wymienić dętkę, to chyba wszystko. Nie jest to jednakże powód, da którego miałabym zrezygnować z podróży. Zawsze można złapać okazję i podjechać do jakiegoś rowerowego magika (to znaczy ja mam nadzieję, że zawsze..)

Co jeszcze mogę zrobić, aby czuć się bezpiecznie?:

– stosować zasadę ograniczonego zaufania i zdrowego rozsądku – jak coś nam mówi, że nie czujemy się tu dobrze to sobie pojechać; nie mówić dokładnie dokąd się jedzie, używać słów „może”
– nie jeździć po ciemku, ale koniecznie mieć sprawne oświetlenie roweru
– mieć naładowaną komórkę
– informować innych gdzie się jedzie i być w kontakcie (to akurat nie jest moją zasadą, ale raczej powinno być)
– mieć zapas wody i jedzenia

Przekonałam się, że kobieta podróżująca w pojedynkę wzbudza w innych najczęściej uczucia opiekuńcze a nie chęć skrzywdzenia.

Jeśli czujesz, że podróż rowerem to coś dla Ciebie nie bój się, po prostu wsiądź na rower i jedź! Najważniejsze to zrobić pierwszy krok. Zachowaj jednak rozsądek i nie lekceważ faktu, ze jestes kobietą. To naprawdę robi róznicę, im dalej od Europy, tym większą.

Dodano 6 myśli na temat “Rowerem w świat – poradnik dla kobiet

 1. Ja właśnie stoję przed dylematem, czy jechać samemu i spełnić swoje marzenia (niestety cały czas znajduję więcej przeciw niż za :-(), czy jednak szukać kogoś do towarzystwa i tym samym … odkładać realizację marzeń na półkę … Jak czytam Twoje wpisy z wrażenia „pedałuję pod stołem” 🙂 Uwielbiam jeździć na rowerze, przemieszczać się z całym majdanem przed siebie … Na razie mam za sobą 2 razy przejechane polskie wybrzeże i maraton z Wrocławia do Kołobrzegu 🙂 W tym roku jadę na 2 tygodnie do Szwecji i niestety oprócz wewnętrznej podniety przed przygodą, czuję trochę strach … Wprawdzie zabieram ze sobą syna, lat 15 (trochę na siłę, ale zgodził się :-)) , ale w naszym duecie to on bardziej wymaga opieki niż ja 🙂 Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie pomyślnie i w przyszłym roku będę zdobywać kolejne „zaklęte rewiry”. Pozdrawiam z klimatyzowanego pomieszczenia biurowego!!! 🙂

  1. Witaj Justine,

   Sama piszesz, że „szukać kogoś do towarzystwa i tym samym odkładać realizację marzeń..”. Trudno mi kogokolwiek do czegokolwiek namawiać, ale wygląda mi na to, że argumenty przeciw, które sie u Ciebie pojawiają można łatwo wyeliminować. Mi akurat ostatnio towarzystwo przez kilka tygodni bardzo odpowiadało, ale zawsze twierdzę, że gdybym czekała na towarzystwo to bym nigdy się z domu nie ruszyła. Wycieczka z synem to dobry start, pamiętam, jak koleżanka również zabrała ze sobą 15latka i było fajnie.
   Zycze Ci spełaniania swoich marzeń. Nie odkładaj tego na później 🙂

 2. Dzięki Ewcyna, takie posty dodają otuchy po codziennym wysłuchiwaniu jaki świat jest niebezpieczny i jak lepiej nie wybierać się samotnie w drogę. Jak będę w przyszłym tygodniu spała sama w lesie, na pewno pomyślę o Twoim blogu, a zwłaszcza zdaniu „Przekonałam się, że kobieta podróżująca w pojedynkę wzbudza w innych najczęściej uczucia opiekuńcze a nie chęć skrzywdzenia.” Z mojego doświadczenia też tak wynika. Widzę, że chyba masz żółty namiot, ja kupiłam pomarańczowy, zastanawiam się, czy za bardzo nie będę się rzucała w oczy rozbijając się na dziko… Co myślisz? Justine, mam nadzieję, że spełnisz swoje marzenia!

  1. Witaj Mola! Pod wszelkimi długościami geograficznymi słyszałam, że to co robię jest niebezpieczne, a ja uważam, że należy zwyczajnie zachować zdrowy rozsądek i słuchać się własnej intuicji. Trzymać się z daleka od ludzi pod wpływem alkoholu.

   Co do namiotu – hmm.. nie, moj namiot jest zielony, ale wnętrze jest żółte, w klimacie gorącym rozstawiam tylko wnętrze i to szczerze mówiąc mi właśnie przeszkadza, ten kolor. Jeśli chcesz się ukryć to rozbijaj się o zmierzchu.

   No i bardzo życzę powodzenia! ps. ja też w przyszłym tygodniu biorę rower i namiot i będę spać w lesie 😉
   pozdrower!

Dodaj komentarz